West       
Virginia                                                                
High School Wrestling

2017-18 WV-Mat Academic All-State Team and Honor Roll

Team List

Wrestlers and members of the team support staff* who have a 3.0 GPA or better for the first semester/term of the current year or cumulative average are recognized on the WV-Mat Honor Roll. Those with a GPA of 3.7 or better for the first semester/term of the current year or cumulative average are named to the WV-Mat Academic All State Team.



Berkeley Springs High School
Tyler Clark 9th grade, Wrestler, All State
Landon Riggleman 9th grade, Wrestler, All State
Remington Hiles 11th grade, Wrestler, All State
Dylan Bailey 9th grade, Wrestler, Honor Roll
Landon Bailey 11th grade, Wrestler, Honor Roll
Tanner Clark 12th grade,Wrestler, Honor Roll
Zach Davis 12th grade, Wrestler, Honor Roll
David Mundey 12th grade, Wrestler, Honor Roll
Cole Morris 10th grade,Wrestler, Honor Roll
Brandon Shaw 11th grade, Wrestler, Honor Roll
Peyton Thompson 9th grade, Wrestler, Honor Roll
Logan Zimmerman 9th grade, Wrestler, Honor Roll


Cabell Midland High School
Academic All-State
Garrett Jordan, Sr. Wrestler
Mason Fischer, Sr. Wrestler
Levi Kessler, Jr. Wrestler
Logan Osburn, Jr. Wrestler
Connor Chapman, So. Wrestler
Wyatt Salmons, Fr. Wrestler
Jackson Shouldis, Fr. Wrestler
Honor Roll
Robbie Holley, Sr. Wrestler
Luke Jordan, Jr. Wrestler
Payne Salmons. So. Wrestler
Nate Neale, So. Wrestler
Kellen Hunt, So. Wrestler
Grant Burrows, Fr. Wrestler
Isaiah Vaughn, Fr. Wrestler
Ethan Cochran, Fr. Wrestler


Charles Town Middle School
James Todd, All State
Jack Todd, All State
Keegan Herbst, All State
Kade Bradbury, All State
Sean Hoyt, All State
Tyler Meisenzahl, All State
Logan Comer, All State
Evan Troxel, All State
Brock Meadows, All State
Declan Thompson, All State
Gus Renteria, All State
Evan Willingham, All State
Alex Rosier, All State
Jackson Lupton, Honor Roll
Nikolas Beans, Honor Roll
Andrew Smith I, Honor Roll
Zander Shiley, Honor Roll
Kian Hauser, Honor Roll


Clay County Middle School
Tyler Adkins 8th grade, All State
Ethan Cunningham 8th grade, Honor Roll
Ethan Morris 7th grade, All State
Hunter Thacker 7th grade, All State
Jake Legg 7th grade, Honor Roll
Lucas Coleman 7th grade, Honor Roll
Braden Black 6th grade, All State
Garrett Taylor 6th grade, Honor Roll


Doddridge County High School
Joseph Powers, 9th grade wrestler, All State
Reese Burnside, 9th grade wrestler, All State
Jessica Perrine, 10th grade wrestler, All State
Natasha Cox, 10th grade wrestler, All State
Carly Phillips, 12th grade mat maid, All State
Maci Britton, 10th grade mat maid, All State
Andrew Haddock, 12th grade wrestler, Honor Roll
Sean Johnston, 12th grade wrestler, Honor Roll
Carson Montgomery, 12th grade wreslter, Honor Roll
Josh Ashcraft, 11th grade wrestler, Honor Roll
Hunter Hyde, 11th grade wrestler, Honor Roll
Austin Kelley, 10th grade wrestler, Honor Roll
Gage Smith, 10th grade wrestler, Honor Roll
Ashlyn Ross, 9th grade wrestler, Honor Roll
Alyssa Barnes, 9th grade wrestler, Honor Roll
Sheila Kinney, 12th grade mat maid, Honor Roll


Doddridge County Middle School
Adam Burnside, 7th grade, wrestler, All State
Riley Curran, 8th grade, wrestler, All State
Jared Jones, 8th grade, wrestler, Honor Roll
Dylan Knight, 8th grade, wrestler, Honor Roll
Kaden Smith, 8th grade, wreslter, Honor Roll
Jonathan Blake, 7th grade, wrestler, Honor Roll
Colt Sutton, 7th grade, wrestler, Honor Roll
Dawson Pumphrey, 7th grade, wrestler, Honor Roll
Wyatt Cohcran, 7th grade,wrestler, Honor Roll


DuPont Middle School
Wyatt Chestnut 6th grade, Wrestler, All State
Thomas Hackney 6th grade, Wrestler, All State
Samuel Sheets 7th grade, Wrestler, All State
Cadance Vance 7th grade, Wrestler, All State
Zachary Holstion 8th grade, Wrestler, All State
Destiny Yeager 8th grade, Mat Maid, All State
Skylar Hudnall 6th grade, Wrestler, Honor Roll
King McCray 6th grade, Wrestler, Honor Roll
Emily Shaffer 6th grade, Mat Maid, Honor Roll
Jaxson White 6th grade, Wrestler, Honor Roll
Alex Baria 7th grade, Wrestler, Honor Roll
Fletcher Perkins 7th grade, Wrestler, Honor Roll
Kaleb Ramirez 8th grade, Wrestler, Honor Roll
Kara Snodgrass 8th grade, Wrestler, Honor Roll


Fairmont Senior High School
Zach Anderson, Grade 9, All State
Ryan Bohn, Grade 9, Honor Roll
Kevin Brewer, Grade 12, Honor Roll
Zach Frazier, Grade 10, All State
Aidan Green, Grade 9, All State
Tyler Harrison, Grade 10, Honor Roll
Gavin Hayes, Grade 9, Honor Roll
Rhett Heston, Grade 11, Honor Roll
Tanner Hoskinson, Grade 10, Honor Roll
Daxx Leonard, Grade 10, Honor Roll
Angelo Manzo, Grade 9, All State
Alex Pellegrin, Grade 9, Honor Roll
Jaydon Richardson, Grade 9, All State
Will Runyan, Grade 9, All State
Marko Tarley, Grade 9, Honor Roll
Zach Toothman, Grade 9, Honor Roll
Devin Willis, Grade 9, All State


George Washington High School
Isaiah Isabell, Honor Roll
Jack Lorea, All State
Joseph Fore, Honor Roll
Austin Conaway, Honor Roll
Isaac Isabell, All State
Brayden Elswick, Honor Roll
Kristian Hussell, All State
Isaiah Estabrook, All State
Tanner Williams, All State
Matthew Kincaid, All State
Josie Lorea, All State
Hannah Anderson, Honor Roll


Greenbrier East High School
Bashlor, Drew, wrestler, All State
Dilly, Austin, wrestler, All State
Humphreys, Bruce, wrestler, All State
Ramsey, Amber, support staff, All State
Solak, Charlotte, support staff, All State
Thomas, Jacob, wrestler, All State
White, Robin, wrestler, All State
Zobrist, Cameron, wrestler, All State
Chapman, Cody, wrestler, Honor Roll
Browning, Waymon, wrestler, Honor Roll
Byer, Tracee, support staff, Honor Roll
Campbell, Leslie, wrestler, Honor Roll
Fisher, Levi, wrestler, Honor Roll
Hefner, Jacob, wrestler, Honor Roll
Levi Hobbs, wrestler, Honor Roll
Hoover, Cayden, wrestler, Honor Roll
Hoover, Landen, wrestler, Honor Roll
Leaseburge, Liam, wrestler, Honor Roll
Mullins, Zach, wrestler, Honor Roll
Napier, Kadee, wrestler, Honor Roll
Quinn, Owen, wrestler, Honor Roll
Jacob Scott, wrestler, Honor Roll
Sharp, Branson, wrestler, Honor Roll
Thomas, Nick, wrestler, Honor Roll
Zobrist, Chase, wrestler Honor Roll


Herbert Hoover High School
Cambria Caldwell, All-State
Peyton Huffman, All-State
Ben Kee, All-State
Justin Stover, All-State
Zach Spencer, Honor Roll
Tyler Teel, Honor Roll
Ben Bailey, Honor Roll


Independence High School
Tanner Harris, Wrestler, Senior


John Adams Middle School
Payton Coulter, Honor Roll
Devlin Daugherty, All State
Noah Kirk, Honor Roll
Layth Ghannam, Honor Roll
Seth Holt, Honor Roll
Marie McComas, All State (Manager)
Will Morgan, Honor Roll
Jack Morris, All State
Jen Morris, All State
Brace Mullett, All State
Daly Mullett, All State
Trey Pritt, All State
Kaden Shaffer, All State
Zeb Weaver, All State


John Marshall High School
Dakota Bonds, Wrestler, All State
Lainey Brown, Statistician, All State
Brandon Durrah, Wrestler, All State
Chas McCool, Wrestler, All State
Matthew Tschappat, Wrestler, All State
Avery Wood, Statistician, All State
Anthony Carman, Wrestler, Honor Roll
Jesse Hudson, Wrestler, Honor Roll
Courtney Moraski, Wrestler, Honor Roll
Dakota Sharps, Wrestler, Honor Roll
Kameryn Skrzyneki, Statistician, Honor Roll
Jordan Wood, Wrestler, Honor Roll
Jarrod Yocum, Wrestler, Honor Roll


Keyser High School
All-State Wrestlers:
Jakob Hickey 9th
Stone Kesner 9th
Justin Davis 12th
Bryant Dixon 12th
Sylas Watts 11th
Dalton Ray 10th
All-State Mat-Maids
Brooke Detrick 10th
Autumn Heavener 9th
Sierra Hester 9th
Courtney Ellifritz 9th
Molly Kephart 10th
Marissa Guy 10th
Maddison McKenzie 10th
Caitlin Leatherman 10th
Honor Roll Wrestlers
Tyler Staggs
Dakota McKneely
Joseph Fracasso
Ezra Parks
Julian McKoy
Tyler Mason
Adam Kephart
Austin Kitzmiller
Caden Biser
Shayden Daugherty
Caleb Welch
Steven White
Curtis Kesner
Honor Roll Mat-Maids
Tiffani Pearce
Autumn Pearce
Ashley Mayhem
Gabby Baker
Candra Delsignore
Taylor Stewart


Madonna High School
Austin Macek, Wrestler, Junior, Honor Roll
Abby Macek, Wrestler, Freshman, Honor Roll
Roman Baird, Wrestler, Sophmore, Honor Roll
Alec Cook, Wrestler, Junior, All State
Casey Recrosio, Wrestler, Senior, All State
Evan Daniels, Wrestler, Freshman, All State
James Todd, Wrestler, Junior, Honor Roll
Hunter Baird, Wrestler, Senior, All State
Jacob Todd, Wrestler, Senior, All State
Garrett Cook, Wrestler, Junior, All State
Donovan Kirby, Wrestler, Junior, Honor Roll
Ryan Ekey, Wrestler, Senior, Honor Roll


Milton Middle School

All State
Theron Chapman
Caleb Courts
Nathan Roche
Loralei Smith

Honor Roll
Cody Chapman
Luke Porter
Trace Adkins
Trent Rolfe
Elijah Litteral
Charlie Sineath
Logan Fischer
Nick Marion
Collin Clagg
Connor Wisemen
Nathan Stephens


Morgantown High School
Michael Gale, 9th grade, wrestler, All State
Charles Hairston, 11th grade, wrestler, Honor Roll
Josh Hite, 12th grade, wrestler, Honor Roll
Griffen Leombruno, 10th grade, wrestler, All State
Neil McKnight, 12th grade, wrestler, Honor Roll
Courtney Price, 12th grade, mat manager, Honor Roll
Ethan Shipp, 9th grade, wrestler, All State
Alex Shriver, 11th grade, wrestler, All State
Eric Shriver, 11th grade, wrestler, All State
Cole Sinclair, 11th grade, wrestler, Honor Roll
Jessie Walker, 10th grade, mat manager, All State
Michael White, 10th grade, wrestler, All State


Musselman High School
Anthony Abrahamian (Wrestler)All State
Jacob Northcraft (Wrestler) All State
Joey Miller (Wrestler) All State
Cody Shindledecker (wrestler) All State
Ethan Walker (wrestler) All State
Taven Swick (Wrestler) All State
Janae Barr (Manager) All State
Gabi Donham (Manager) All State
Clara Stas (Manager) All State
Boca Kubovcik Honor Roll wrestler
Gabe Leopardi Honor Roll wrestler
Haven Wilburn Honor Roll wrestler
Jamie Kilmer Honor Roll wrestler
Jordyn Sellman (Manager) Honor Roll manager


Notre Dame High School
Jason LaAsmar, Soph
Brent Robinson, Soph


Oak Hill High School

Ashby West, All State
Seth Martin, All State
Scott Wilshire, Honor Roll
Christian Lively, Honor Roll


Point Pleasant High School

Wrestlers
All-State
Christopher Smith
George Smith Jr
Mitchell Freeman
Riley Oliver
Wyatt Stanley
Nazar Abbas
Parker Henderson
Jake Muncy
Nick Ball
Zac Samson

Honor Roll
Clayton Hill
Caleb Lane
Juan Marquez
Jake Roub
Jacob Bryant
Tanner Mitchell
Wyatt Wilson
Colton Carr

Support Staff
All State
Kate Henderson
Ashley Smith
Mackenzie Freeman
Olivia Sang
Olivia Martin
Addison Udderback
Chloe Lambert
Reece Oliver
Kira Henderson
Clairy Keefer
Madison Gritt

Honor Roll
Teagan Hay
Ally Harper
Kierra Henry
Skylar Melton
Lacey Grimm


Ravenswood High School
Taylor Heath, Freshman, mat maid, Honor Roll
Chase Hood, sophomore, wrestler, All State
Clay Tanner, sophomore, wrestler, Honor Roll
Jacob Tanner, junior, wrestler, Honor Roll
Sam Taylor, junior, wrestler, Honor Roll


Ravenswood Middle School
Anderson, Blair, 7th grade, wrestler, Honor Roll
Bragg, Brandon, 8th grade, wrestler, All State
Eden, John, 8th grade, wrestler, Honor Roll
Parsons, Brett, 8th grade, wrestler, Honor Roll
Price, Tyce, 8th grade, wrestler, All State
Reed, Keith, 7th grade, Honor Roll
Shockey, Robert, 7th grade, wrestler, All State
Tanner, Ethan, 8th grade, wrestler, All State
Winters, Tristan, 7th grade, Honor Roll


River View High School
All-State:
Courtney Hughes (10th)
Brent Shupe (10th)
Andrew Walker (9th)
Honor Roll:
Michael Fannin (11th)
Isabella Hurley (11th)
Hunter Ritchie (9th)
Dustin Roberts (11th)
Jacob Sweeney (9th)
Joshua Walker (11th)
Kennedy Waddell (12th) -Manager
Logan Kennedy (12th) - Manager



Shady Spring High School
Daylin Toms, 11th grade wrestler, Honor Roll
Myles Coffman, 10th grade wrestler, Honor Roll
Robert Coleman, 10th grade manager, All State
Isaac Beckett, 9th grade wrestler, All State
Kolby Ellis, 10th grade wrestler, Honor Roll
Austin Gwinn, 9th grade wrestler, All State
Joe Dye, 10th grade wrestler, Honor Roll
Matthew Sweeney, 10th grade wrestler, All State
Tianna Godbey, 10th grade wrestler, Honor Roll
Colton Testerman, 10th grade wrestler, Honor Roll
Tristan Tate, 10th grade wrestler, All State
Riley Chapman, 10th grade wrestler, Honor Roll
Kadin Ellis, 11th grade wrestler, All State


Spencer Middle School
Zach Taylor, 8th grade, wrestler, All State
Sam Richards, 8th grade, wrestler, All State
Keri Remi, 8th grade, Mat Maid, All State
Drake Smith, 7th grade, wrestler, All State


St Marys High School
Brennan Boron, All State
Wyatt McKinney, All State
Wiley Houser, Honor Roll
William Parsons, Honor Roll
Brian Rhodes, Honor Roll
Willie Wise, Honor Roll
Antone Herring, Honor Roll
Jillian Keller, Honor Roll (Mat Maide) 3.2


University High School
Braeden Pauley, All-State
Timmy Cargill, All-State
Max Robertson, All-State
Sean Murray, All-State
Will Miller, All-State
Hayden Starcher, All-State
Paul Harwood, All-State
Jace Stockett, All-State
Matthew Bakos, All-State
Rhys Campbell, All-State
Jake Staud, Honor Roll
Josh Rudmann, Honor Roll
Josh Sanders, Honor Roll
Calvin Matthews, Honor Roll
Owen Zeiders, Honor Roll
Ben Gribble, Honor Roll


VanDevender Middle School
Dawson Meeks, 8th grade, All state
Clayton Butler, 7th grade, Honor Roll
Keaton Gaskins, 8th grade, Honor Roll
Zachary Howard, 8th grade, Honor Roll
Hunter Persinger, 8th grade, Honor Roll


Wahama Middle School
Nik Roush, All State
Andrew Roush, All State
Trey Ohlinger, All State
Kase Stewart, Honor Roll
Logan Roach, Honor Roll
Ashton Broughman, Honor Roll


Warm Springs Middle School
CHASE O’BRIAN, All-State, 6th grade wrestler
GABRIEL CLARK, All-State, 7th grade wrestler
ISAAC HARRIS, All-State, 7th grade wrestler
LUKE BURCH, All-State, 6th grade wrestler
LUKAS PURDY, All-State, 6th grade wrestler
HUNTER ROBINSON, All-State, 6th grade wrestler
JACKSON MUNDEY, Honor Roll, 7th grade wrestler
DEZMOND COOK, Honor Roll, 8th grade wrestler
KADEN MILLS, Honor Roll, 6th grade wrestler
JOSH COWLES, Honor Roll, 7th grade wrestler
JACOB ROUGH, Honor Roll, 8th grade wrestler


Western Greenbrier Middle School
Moses Gray, All State
Marcus Adkins, All State
Cole Vandall, Honor Roll
Ethan Brown, Honor Roll


Winfield High School
Stephen Jones, Honor Roll
Kenny Cooper, All State
Jay Hall, All State
Alex Hale, All State
Jamie Ward, Honor Roll
Kendall Hill, All State, (Manager)
Kirsten Hill, All State, (Manager)
Bryce Breeden, All State
Nate Edwards, Honor Roll
Jess Kuhl, All State
Dakota Tinsley, Honor Roll
Mackenzie Hale, Honor Roll, (Manager)
Justin Legg, All State
Calem Akers, Honor Roll
Dyson Bowers, Honor Roll
Shain McGough, Honor Roll
Nathanael Ridenour, Honor Roll
Mike Daly, Honor Roll
Matt Smith, Honor Roll
William Smith, All State
Austin Shobe, Honor Roll


Winfield Middle School
John Raynes, 6th grade, All-State
Brayden Graziani, 6th grade, All-State
Bryson Hoff, 6th grade, All-State
Gavin Legg, 8th grade, All-State
Ryan Fuellhart, 6th grade, All-State
Nicco Petrozelli, 7th grade, All-State
Andrew Johnson, 6th grade, All-State
Cannon Lewis, 6th grade, All-State
Carson Hager, 6th grade, All-State
Grey Miller, 7th grade, All-State
Tommy Fluharty, 7th grade, All-State
Caleb Kuhl, 6th grade, All-State
Zander Huffman, 7th grade, All-State
Logan Howell, 7th grade, All-State
Josh Combs, 8th grade, All-State
Caden Beam, 7th grade, All-State
Jaxson Cunningham, 7th grade, All-State
Noah Mace, 6th grade, Honor Roll
Jacob Schilling, 7th grade, Honor Roll
Gavin Craffey, 6th grade, Honor Roll
Evan Fuellhart, 8th grade, Honor Roll
Dylan Ranson, 8th grade, Honor Roll
Houston Pope, 8th grade, Honor Roll


Wirt County Middle School
Kevin Lockhart, 8th grade, All state
Jimmy Williams, 8th grade, All state
Jackson Reeder, 8th grade, All state
Kolton Parsons, 8th grade, All state
Christian Radcliff, 7th grade, All state
Phillip Balis, 7th grade, All state
Avery Reeder, 7th grade, All state
Randy Harris, , 6th grade, All state
Isabelle Rios, 6th grade, All state
Lyndsey Powell, 6th grade, All state
Jack Fordyce, 6th grade, All State
Dustin Richards, 8th grade, Honor Roll
Wyatt Rolston, 8th grade Honor Roll
Cole Wager, 7th grade, Honor Roll
Harley Wyman, 7th grade, Honor Roll
Joseph Liveo, 7th grade, Honor Roll
Channing Lowe, 6th grade, Honor Roll
Chase Lowe, 6th grade, Honor Roll

*Support staff includes team managers, statisticians, Mat Maids, student trainers, and other members of the team support staff.
Index for WV-Mat Academic Awards, All Years

Return to the WV-Mat front page