West                                  
Virginia High School Wrestling

2017-18 WV-Mat Academic All-State Team

We congratulate West Virginia High School students who have demonstrated success in the classroom as well as in the wrestling program.

Those wrestlers and members of the team support staff* with a GPA of 3.7 or better for the first semester/term of the current year or cumulative average are hereby named to the WV-Mat Academic All State Team.


Nazar Abbas, Point Pleasant
Anthony Abrahamian, Musselman High School, wrestler
Zach Anderson, Fairmont Senior, Freshman
Hunter Baird, Madonna High School, Wrestler, Senior
Matthew Bakos, University High School
Nick Ball, Point Pleasant
Janae Barr, Musselman High School, manager
Drew Bashlor, Greenbrier East High School, wrestler
Isaac Beckett, Shady Spring High School, 9th grade wrestler
Dakota Bonds, John Marshall, wrestler
Brennan Boron, St Marys High School, wrestler
Bryce Breeden, Winfield High School
Maci Britton, Doddridge County High School, 10th grade, mat maid
Lainey Brown, John Marshall, statistician
Reese Burnside, Doddridge County High School, 9th grade, wrestler
Cambria Caldwell, Herbert Hoover
Rhys Campbell, University High School
Timmy Cargill, University High School
Connor Chapman, Cabell Midland High School, So., wrestler
Tyler Clark, Berkeley Springs, 9th grade, wrestler
Robert Coleman, Shady Spring High School, 10th grade Support Staff
Alec Cook, Madonna High School, Wrestler, Junior
Garrett Cook, Madonna High School, Wrestler, Junior
Kenny Cooper, Winfield High School

Natasha Cox, Doddridge County High School,10th grade, wrestler
Evan Daniels, Madonna High School, Wrestler, Freshman
Justin Davis, Keyser High School, 12th grade, wrestler
Brooke Detrick, Keyser High School, 10th grade, Mat-Maid
Austin Dilly, Greenbrier East High School, wrestler
Bryant Dixon, Keyser High School, 12th grade, wrestler
Gabi Donham, Musselman High School, manager
Brandon Durrah, John Marshall, wrestler
Courtney Ellifritz, Keyser High School, 9th grade, Mat-Maid
Kadin Ellis, Shady Spring High School, 11th grade wrestler
Isaiah Estabrook, George Washington High School
Mason Fischer, Cabell Midland High School, Sr., wrestler
Zach Frazier, Fairmont Senior, Sophomore
Mackenzie Freeman, Point Pleasant High School, suppport staff
Mitchell Freeman, Point Pleasant
Michael Gale, Morgantown High School, 9th grade
Aiden Green, Fairmont Senior, Freshman
Madison Gritt, Point Pleasant High School, suppport staff
Austin Gwinn, Shady Spring High School, 9th grade wrestler
Marissa Guy, Keyser High School, 10th grade, Mat-Maid
Alex Hale, Winfield High School
Jay Hall, Winfield High School
Tanner Harris, Independence High School, Senior
Paul Harwood, University High School
Autumn Heavner, Keyser High School, 9th grade, Mat-Maid
Kate Henderson, Point Pleasant High School, suppport staff
Kira Henderson, Point Pleasant High School, suppport staff
Parker Henderson, Point Pleasant
Sierra Hester, Keyser High School, 9th grade, Mat-Maid
Jakob Hickey, Keyser High School, 9th grade, wrestler
Remington Hiles, Berkeley Springs, 11th grade, wrestler
Kendall Hill, Winfield High School, support staff
Kirsten Hill, Winfield High School, support staff
Chase Hood, Ravenswood High School, Sophomore, wrestler
Peyton Huffman, Herbert Hoover
Courtney Hughes, River View High School, sophomore, wrestler
Bruce Humphries, Greenbrier East High School, wrestler
Kristian Hussell, George Washington High School
Isaac Isabell, George Washington High School
Garrett Jordan, Cabell Midland High School, Sr., wrestler
Ben Kee, Herbert Hoover
Clairy Keefer, Point Pleasant High School, suppport staff
Molly Kephart, Keyser High School, 10th grade, Mat-Maid
Stone Kesner, Keyser High School, 9th grade, wrestler
Levi Kessler, Cabell Midland High School, Jr., wrestler
Matthew Kincaid, George Washington High School
Jess Kuhl, Winfield High School
Jason LaAsmar, Notre Dame, soph
Chloe Lambert, Point Pleasant High School, suppport staff
Caitlin Leatherman, Keyser High School, 10th grade, Mat-Maid
Justin Legg, Winfield High School
Griffen Leombruno, Morgantown High School, 10th grade
Jack Lorea, George Washington High School
Josie Lorea, George Washington High School
Angelo Manzo, Fairmont Senior, Freshman
Olivia Martin, Point Pleasant High School, suppport staff
Seth Martin, Oak Hill High School
Chas McCool, John Marshall, wrestler
Wyatt McKinney, St Marys High School, wrestler
Maddison McKenzie, Keyser High School, 10th grade, Mat-Maid
Joey Miller, Musselman High School, wrestler
Will Miller, University High School
Jake Muncy, Point Pleasant
Sean Murray, University High School
Jabob Northcraft, Musselman High School, wrestler
Reece Oliver, Point Pleasant High School, suppport staff
Riley Oliver, Point Pleasant
Logan Osburn, Cabell Midland High School, Jr., wrestler
Braeden Pauley, University High School
Jessica Perrine, Doddridge County High School, 10th grade, wrestler
Carly Phillips, Doddridge County High School, 12th grade, mat maid
Joseph Powers, Doddridge County High School, 9th grade, wrestler
Amber Ramsey, Greenbrier East High School, support staff
Dalton Ray, Keyser High School, 10th grade, wrestler
Casey Recrosio, Madonna High School, Wrestler, Senior
Jaydon Richardson, Fairmont Senior, Freshman
Landon Riggleman, Berkeley Springs, 9th grade, wrestler
Brent Robinson, Notre Dame, soph
Max Robertson, University High School
Will Runyon, Fairmont Senior, Freshman
Wyatt Salmons, Cabell Midland High School, Fr., wrestler
Olivia Sang, Point Pleasant High School, suppport staff
Zac Samson, Point Pleasant
Cody Shindledecker, Musselman High School, wrestler
Ethan Shipp, Morgantown High School, 9th grade
Jackson Shouldis, Cabell Midland High School, Fr., wrestler
Alex Shriver, Morgantown High School, 11th grade
Eric Shriver, Morgantown High School, 11th grade
Brent Shupe, River View High School, sophomore, wrestler
Ashley Smith, Point Pleasant High School, suppport staff
Christopher Smith, Point Pleasant
George Smith, Jr., Point Pleasant
William Smith, Winfield High School
Charlotte Solak, Greenbrier East High School, support staff
Hayden Starcher, University High School
Wyatt Stanley, Point Pleasant
Clara Stas, Musselman High School, manager
Jace Stockett, University High School
Justin Stover, Herbert Hoover
Matthew Sweeney, Shady Spring High School, 10th grade wrestler
Taven Swick, Musselman High School, wrestler
Tristan Tate, Shady Spring High School, 10th grade wrestler
Jacob Thomas, Greenbrier East High School, wrestler
Jacob Todd, Madonna High School, Wrestler, Senior
Matthew Tschappat, John Marshall, wrestler
Addison Udderback, Point Pleasant High School, suppport staff
Andrew Walker, River View High School, freshman, wrestler
Ethan Walker, Musselman High School, wrestler
Jessie Walker, Morgantown High School, 10th grade, mat manager
Sylas Watts, Keyser High School, 11th grade, wrestler
Ashby West, Oak Hill High School
Michael Michael White, Morgantown High School, 10th grade
Robin White, Greenbrier East High School, wrestler
Tanner Williams, George Washington High School
Devin Willis, Fairmont Senior, Freshman
Avery Wood, John Marshall, statistician
Cameron Zobrist, Greenbrier East High School, wrestler

*Support staff includes team managers, statisticians, Mat Maids, student trainers, and other members of the team support staff.
Index for WV-Mat Academic Awards, All Years

Return to the WV-Mat front page