2016 Winner's Choice Wrestling Tournament |
Fairmont, WV |
January 15 & 16, 2016 |
Team Scores |
1. | East Fairmont | 185.50 | |
2. | Saint Albans | 170.50 | |
3. | Roane County | 154.50 | |
4. | Parkersburg | 142.00 | |
5. | Riverside | 137.50 | |
6. | North Marion | 134.00 | |
7. | George Washington | 130.50 | |
8. | Riverbend | 124.00 | |
9. | Spring Valley | 113.00 | |
10. | Calhoun County | 107.00 | |
11. | Meyersdale (PA) | 97.50 | |
12. | Buckhannon Upshur | 88.00 | |
13. | Fairmont Senior | 86.00 | |
13. | (tie) | Woodrow Wilson | 86.00 |
15. | Cabell Midland | 84.50 | |
16. | Oak Hill | 71.00 | |
17. | Washington | 69.50 | |
18. | Shady Springs | 63.00 | |
19. | Preston | 60.00 | |
20. | Keyser | 54.00 | |
21. | Bridgeport | 46.00 | |
22. | Nitro | 40.00 | |
23. | Hedgesville | 32.00 | |
24. | Robert C. Byrd | 31.50 | |
24. | (tie) | Ritchie County | 31.50 |
26. | Lewis County | 31.00 | |
27. | Williamstown | 21.00 | |
28. | Spring Mills | 16.00 | |
29. | Fairmont Senior 2 | 3.00 |
Outstanding Wrestler Award: Brandon Tenney, Buckhannon Upshur |
Place Winners |
2nd: Braxton Byrd, Parkersburg 9 24- 7 3rd: Zach Barber, Oak Hill 10 28- 4 4th: Brandon Holt, Saint Albans fr 24- 8 5th: Logan McKenzie, Meyersdale (PA) 9 15- 6 6th: Tyler Staggs, Keyser 10th 22- 6 7th: Noah Maroone, Washington 8th: Jimmy Secreto, Bridgeport
2nd: Phillip Sharp, George Washington 12th 30- 2 3rd: Jacob Spencer, Roane County 11 23- 2 4th: Joe Efaw, North Marion 12 28- 8 5th: Hunter Ackerman, Parkersburg 9 16- 12 6th: Kevin Brewer, Fairmont Senior 10 29- 7 7th: Kadin Ellis, Shady Springs 8th: Brantley Guckert, Williamstown
2nd: Cam Moore, Roane County 12 29- 1 3rd: Brady Ware, Preston 12 27- 2 4th: Trey Hissam, East Fairmont 9 32- 9 5th: Jack Lorea, George Washington 10th 28- 7 6th: Tyson Hall, Spring Valley Fres 24- 5 7th: Steven Slack, Riverside 8th: Tyler Cutright, Buckhannon Upshur
2nd: Kaleb Creamer, Spring Valley Jr. 25- 3 3rd: Logan Adkins, Cabell Midland 12 20- 8 4th: Jeremy Elijah Bailey, Saint Albans so 23- 8 5th: Hunter Mitchell, Lewis County 10 28- 5 6th: Ethan Grant, Robert C. Byrd 11 15- 6 7th: Zac McCarthy, Oak Hill 8th: Dillon Smith, Myersdale
2nd: Jared Donahue, Parkersburg 11 26- 3 3rd: Allen Metheney, Calhoun County 11 26- 5 4th: Hunter Miller, Hedgesville JR 33- 6 5th: Oliver Lopez, Riverside 11 19- 10 6th: Sam Moore, George Washington 12th 27- 7 7th: Ethan Whitlock, Keyser 8th Kaleb Fazenbaker, Fairmont Senior
2nd: Anthony Atkins, Saint Albans sr 23- 4 3rd: Daynon Foster, East Fairmont 11 32- 7 4th: Jacob Ketchum, Spring Valley Sr. 22- 5 5th: Connor Muilenburg, Riverbend 11 15- 12 6th: Ray McCray, Riverside 9 19- 14 7th: Caleb Howell, Lewis County 8th: David Harris, North Marion
2nd: Cameron Pine, Washington 10 25- 3 3rd: Trey Harmon, Saint Albans sr 26- 3 4th: Robbie Holley, Cabell Midland 10 22- 4 5th: Cody Harlow, Riverbend 11 25- 5 6th: Danny Booth, Fairmont Senior 10 37- 4 7th: Caleb Kuhn, North Marion 8th: Alex Ware, Spring Valley |
2nd: Casey Ritchie, Calhoun County 12 20- 5 3rd: Dalton Michael, East Fairmont 12 40- 1 4th: Jack Garcia, Buckhannon Upshur 11 23- 8 5th: Zach Clark, Shady Springs 12 32- 8 6th: Hunter ODell, Riverbend 12 28- 7 7th: Noah Bailey, St Albans 8th: Shayden Daugherty, Keys
2nd: Alex Miller, Riverbend 12 27- 3 3rd: Cole Ritchie, Calhoun County 12 31- 1 4th: Beau Horner, Keyser 12th 25- 3 5th: Gavin Barker, North Marion 12 29- 6 6th: Isaiha Casto, Saint Albans fr 20- 9 7th Ryan Young, Shady Spring 8th: Braxton Cornell, Spring Valley
2nd: Xzavier Darensbourg, Riverbend 12 29- 4 3rd: Caleb Masters, Fairmont Senior 10 34- 4 4th: Josh Mason, Ritchie County 10 25- 4 5th: Chance Haught, North Marion 12 27- 9 6th: Trey Carr, Shady Springs 12 25- 12 7th: Logan Priddy, Geroge Washington 8th: Paul Frampton, Nitro
2nd: Christain Hutzell, Meyersdale (PA) 11 14- 3 3rd: Cam Stewart, East Fairmont 12 31- 5 4th: Andrew Lewis, North Marion 11 31- 5 5th: Austin Henderson, Woodrow Wilson 11 28- 5 6th: Colten Rollyson, George Washington 11th 18- 5 7th: Spencer Long, Fairmont Senior 8th: Scott Riddle, Ritchie County
2nd: Blake Miller, Preston 10 38- 5 3rd: Chris Worley, Woodrow Wilson 12 27- 6 4th: Owen Porter, Spring Valley So. 25- 5 5th: Jake Abbott, Fairmont Senior 11 25- 5 6th: Tyler May, Roane County 11 19- 9 7th: Chris Lacy, Calhoun County 8th: Dan Knotts, Myersdale
2nd: Daniel Hopkins, East Fairmont 12 32- 3 3rd: PJ Bowlin, Washington 12 23- 6 4th: Garrett Burnside, Roane County 11 22- 7 5th: Dylan Harvey, Meyersdale (PA) 11 16- 5 6th: Ghovan Davidson, Robert C. Byrd 9 25- 8 7th: Caleb Persinger, Woodrow Wilson 8th Daniel Sherrard, Hedgesville
2nd: Nick Steirwalt, Riverside 12 23- 2 3rd: Tyree Swafford, Woodrow Wilson 10 24- 5 4th: Noah Markley, Bridgeport 12 23- 4 5th: Donavon McCune, Parkersburg 11 21- 8 6th: Nick DeVaney, Nitro Jr 28- 6 7th Christian Boggs, Buckhannon Upshur 8th Quenntin Sechler,, Riverbend |
Final Results |
Championship |
Consolation |
5th Place |
7th Place |
© 2011 - Preferred Educational Software - All rights reserved |