First Round Matches, and champ quarterfinals (WV wrestlers):
103
B.J. Kennedy (WG) p Chad Rogers (Brk) 1:03
Dan Mousetis (Wash) d Jon Delligatti (FS) 6-3
Adam Watson (McG) p Josh Shockey (Pres) 4:24
Tom Ford (Sha) d Jason Roberts (OG) 19-3
Jerry Williams (JM) p Brad Ramsey (Ed) 3:14; Pacitti (Moon) d Williams (JM) 2-0
Neil Maggi (CM) p Derek Kennedy (WP) 5:58
112
T.J. Hunzberger (Moon) p Gaelen Lowers (OG) 3:15
Mark Evans (WP) bye; Evans (WP) TF Naughton (Bdmn) 16-1
Luke Main (McG) p Kenny Fultz (Pres) 2:49
119
Dan Bonasso (FS) TF Brad Bundy (Moon) 18-2; Boansso (FS) p Moore (WP) 1:38
Josh Moore (WP) d Ryan Ramsey (Ed) 8-2
Matt George (Parkers) p Pat Mull (JM) 1:27; George (Parkers) d Bauer (McG) 9-6
Dan Stanley (Brk) TF Kurt Rush (Wash) 15-0; Stanley (Brk) d Bursick (Sha) 18-5
Tom Bursick (Sha) p Ed Weible (OG) 4:51
Chris Peretti (Bdmn) p Nathan Miller (Pres) 5:23
125
Luke Spencer (Ed) TF Dan Farris (Parkers) 20-5
Dave Cox (Wash) p Ryan Ford (FS) 1:45
Mark Aiken (Moon) d Kimmer Cline (OG) 14-4
Brian Flanegin (WP) p Jeff Naughton (Bdmn) 1:14; Flanegin (WP) p Kotson (JM) 2:27
Matt Kotson (JM) p A.J. Tasker (Pres) 1:20
Curtiss King (How) p Jeff Felton (Brk) 3:30
130
Brad Ebert (JM) d Craig Conway (WP) 5-0; Mockler (CM) p Ebert (JM) 3:45
Logan Glass (OG) p Joechris Ross (Moon) 5:25; Ford (Sha) p Glass (OG) 1:55
Rick Stanley (Brk) d Jonross Neptune (FS) 8-1; Mousetis (Wash) d Stanley (Brk) 13-7
Mike Mousetis (Wash) TF Matt Hildebrand (Parkers) 17-2
Tim Bulford (Pres) d Mike Downey (McG) 8-7; Whyte (WG) d Bulford (Pres) 7-5
135
Chet Coen (Brk) bye; Shaner (McG) p Coen (Brk) 1:35(
Mike Witherow (OG) d Burton Clowser (Bdmn) 12-7; LoPresti (Wash) p Witherow (OG) 2:45
Josh Chaplin (JM) bye; Letters (Sha) p Chaplin (JM) 1:13
Troy Letters (Sha) p Chris Wilson (Pres) :38
Mike Cinalli (FS) d Pete Smith (Ed) 13-7; Reinhardt (How) d Cinalli (FS) 5-4
140
Joe Kubas (Wash) d Matt Simpson (Pres) 9-0
Brian Julian (WP) bye; Schilling (Sha) d Julian (WP) 8-1
Nick Hedrick (FS) TF Jason Gillespie (Brk) 19-3; Hedrick (FS) d Riggle (JM) 9-2
Shane Riggle (JM) d Bill Nicholson (How) 11-5
Rob Lamb (OG) d Josh Poracky (Bdmn) 12-3; Eiler (CM) p Lamb (OG) 4:25
145
Denny Lebec (OG) d Aaron Majic (FS) 5-2; Lebec (OG) d Kennedy (WG) 7-3
Ed Beighey (Moon) p Jason Marks (Parkers) 1:20
A.J. Monseau (WP) p Fred Harrison (Pres) 1:53; Beighey (Moon) d Monseau (WP) 7-5
R.J. Quaresima (CM) d Ben Willis (JM) 9-4
152
Sean Thomas (Wash) p Joel Rogers (Brk) :30
Matt Woomer (How) p Jason Ringer (Pres) :52
Jeremy Adkins (JM) bye; Adkins (JM) d Lehmeier (Sha) 7-5 OT
Jason Jones (OG) p Anthony DeFurio (Moon) 3:15; Gibbs (CM) p Jones (OG) 1:05
Eric Cadogen (FS) p Justin Boyd (WP) 1:48; Cadogen (FS) p Schlaupitz (McG) 5:31
Dave Schlaupitz (McG) p Jacob Moss (Parkers) 3:47
160
Scott Belcastro (Wash) p Holland Dotts (FS) 3:32
Jack Hoit (OG) bye; Plants (McG) p Hoit (OG) 1:01
Thor Plants (McG) d Steve Bliss (WP) 6-5
Bob Wilson (JM) bye; Neuman (CM) d Wilson (JM) 8-4
Ryan McGorry (Sha) p Joey Nichols (Brk) 3:03
Mike Eddy (WG) p Brian Shaffer (Pres) :39
171
Pat Miller (Moon) p Jay Biggs (WP) 2:35
Mike Miller (OG) p Kris Schuech (Pres) :31
Frank Crummitt (OG) p Brandon Neuman (CM) 3:50; Yeckel (Sha) p Crummitt (OG) :17
Bobby McDonough (FS) d Paul Sterle (How) 11-0; Kelley (McG) d McDonough (FS) 7-2
Shawn Kelley (McG) p Justin Corbitt (Parkers) 1:45
Tim Jones (JM) d Al Miller (Bdmn) 13-1; Brison (Wash) d Jones (JM) 10-8 OT
Matt Brison (Wash) p Tom Ayers (Brk) 1:35
189
Damien Baughman (Ed) d Curt Doyle (JM) 10-7
Steve Ochap (WP) bye; Ochap (WP) p Baughman (Ed) 2:35
Don Alexander (Brk) bye; Woodhouse (CM) p Alexander (Brk) 3:48
Matt Woodhouse (CM) d Greg Six (OG) 16-5
Ben Yeckel (Sha) p Jeremy Kidder (Pres) 2:23
215
Eugene Ochap (WP) p Justin Brown (Brk) 3:22; Ochap (WP) p Suprenant (JM) 4:30
Josh Suprenant (JM) bye
Issac Evans (Ed) p Jarrett Jennings (Pres) 1:21
Robert Wildman (OG) bye; Theodore (Bdmn) d Wildman (OG) 3-0
275
Alex McClung (OG) bye; McClung (OG) p Tornabene (CM) 1:34
Mick Bachofsky (How) p Mike Findling (Brk) 5:05
Brett Gray (JM); Bachofsky (How) p Gray (JM) 3:52 bye
Loren Heldreth (WP) bye; Dzvonich (Sha) p Heldreth (WP) 4:07
First round, Second round, Third round Consolation, and Consolation Semifinals (WV Wrestlers):
103
Delligatti (FS) TF Rogers (Brk) 21-6; Delligatti (FS) d Williams (JM) 7-6; Daisy (How) d Delligatti (FS) 6-4
Roberts (OG) d Shockey (Pres) 15-4; Daisy (How) p Roberts (OG) 1:56
Kennedy (WP) via bye; Ford (Sha) p Kennedy (WP) 2:35
112
Lowers (OG) bye; Deba (WG) d Lowers (OG) 10-2
Fultz (Pres) bye; Naples (How) d Fultz (Pres) 11-2
119
Vitolo (WG) d Mull (JM) 6-0
Weible (OG) d Rush (Wash) 8-1; Weible (OG) d Moore (WP) 8-4; Bauer (McG) p Weible (OG) 2:16
Pivac (CM) d Miller (Pres) 8-6
(Semi) Bauer (McG) d Dan Stanley (Brk) 8-2
(Semi) Bonasso (FS) TF Bursick (Sha) 17-2
125
Rossero (CM) d Farris (Parkers) 6-4
Ford (FS) d Cline (OG) 7-2; Ford (FS) over King (How) via forfeit; Ford (FS) d Rossero (CM) 5-4; Cox (Wash) p Ford (FS) 4:42
Tasker (Pres) d Naughton (Bdmn) 5-1; Courtwright (WG) p Tasker (Pres) 1:00
Giel (Sha) p Felton (Brk) 4:10
(2nd round) Rossero (CM) d Kotson (JM) 4-3
130
Conway (WP) d Slifka (Bdmn) 7-6; Rick Stanley (Brk) p Conway (WP) 2:45;
Neptune (FS) d Hildebrand (Parkers) 17-6; Ebert (JM) d Neptune (FS) 8-4
(2nd round) Bulford (Pres) d Scholl (Ed) 17-3; Bulford (Pres) d Rick Stanley (Brk) 9-1; Bulford (Pres) d Ford (Sha) 7-6
(2nd round) Downey (McG) d Glass (OG) 9-5
(3rd round) Downey (McG) d Ebert (JM) 6-1
135
Wilson (Pres) bye; Wilson (Pres) p Coen (Brk) 1:33; Wilson (Pres) d Witherow (OG) 15-4; Reinhardt (How) d Wilson (Pres) 5-3
(2nd round) Chaplin (JM) p Tornabene (CM) 2:52; Chaplin (JM) d Cinalli (FS) 7-6; LoPresti (Wash) d Chaplin (JM) 5-1
(2nd round) Cinalli (FS) d Clowser (Bdmn) 6-2
(2nd round) Witherow (OG) p Rigotti (Moon) 3:29
140
Simpson (Pres) d Deter (WG) 4-3
Riggle (JM) TF Simpson (Pres)
Gillespie (Brk) d Nicholson (How) 11-2; Gillespie (Brk) d Kubas (Wash) 6-3; Gillespie (Brk) p Julian (WP) 3:50; Gillespie (Brk) d Eiiler (CM) 5-4
(2nd round) Lamb (OG) d Allogia (Ed) 5-1; Lamb (OG) d Riggle (JM) 3-2; Schilling (Sha) d Lamb (OG) 7-4
(2nd round) Julian (WP) d Poracky (Bdmn) 5-0
145
Bernhart (Ed) d Majic (FS) 4-2
Marks (Parkers) p Harison (Pres) 4:50; Marks (Parkers) d Nowaczynski (Sha) 15-5; Kennedy (WG) p Marks (Parkers) 3:23
Florian (Wash) d Willis (JM) 6-3
(2nd round) Monseau (WP) p Francisco (Bdmn) 1:33; Monseau (WP) d Quaresima (CM) 5-4; Monseau (WP) d Lebec (OG) 3-0
152
Ringer (Pres) via forfeit over Rogers (Brk); Jones (OG) d Ringer (Pres) 14-7; Jones (OG) d Schlaupitz (McG) 2-1; Jones (OG) d Adkins (JM) 15-10
Boyd (WP) via forfeit over Moss (Parkers); Lehmeier (Sha) p Boyd (WP) 1:30
(4th round) Lehmeier (Sha) d Cadogen (FS) 8-5
160
Dotts (FS) bye; Wilson (JM) p Dotts (FS) 3:20; Wilson (JM) p McGorry (Sha) 2:14; Wilson (JM) d Plants (McG) 6-2
Bliss (WP) bye; McGorry (Sha) d Bliss (WP) 10-8 OT
Nichols (Brk) p Shaffer (Pres) :34; Nichols (Brk) d Hoit (OG) 8-4; Henry (Ed) p Nichols (Brk) 1:45
171
Scheuch (Pres) via forfeit over Biggs (WP); McDonough (FS) p Scheuch (Pres) 2:22; Jones (JM) d McDonough (FS) 5-2; Yeckel (Sha) p Jones (JM) :42
Sterle (How) d Corbitt (Parkers) 8-1
Miller (Bdmn) p Ayers (Brk) :58
(2nd round) Jones (JM) d Neuman (CM) 19-8;
(2nd round) Crummitt (OG) d Miller (Bdmn) 7-4; Miller (WG) d Crummitt (OG) 8-6
189
Doyle (JM) bye; Limbert (Bdmn) d Doyle (JM) 5-3
Six (OG) bye; Six (OG) p Terzigni (How) 4:12; Six (OG) d Baughman (Ed) 6-5; Woodhouse (CM) d Six (OG) 4-1
Kidder (Pres) bye; Baughman (Ed) p Kidder (Pres) 4:13
(2nd round) Alexander (Brk) p Pierce (WG) 1:15; Alexander (Brk) p Limbert (Bdmn) 3:49; Alexander (Brk) p Steve Ochap (WP) 4:22
215
Brown (Brk) bye; Brown (Brk) p Rudy (Wash) :41; Wildman (OG) p Brown (Brk) 3:40; Torchia (Sha) p Wildman (OG) 4:49
Jennings (Pres) bye; Wildman (OG) p Jennings (Pres) 3:50
(2nd round) Abriatis (McG) p Suprenant (JM) 1:27
275
Findling (Brk) bye; Alli (Bdmn) d Findling (Brk) 6-4
(2nd round) Heldreth (WP) bye; Heldreth (WP) d Alli (Bdmn) 1-0; Bachofsky (How) d Heldreth (WP) 2-1
Gray (JM) bye; Gray (JM) p Tornabene (CM) 5:51; Dzvonich (Sha) p Gray (JM) :52
Comments: This year the format of the tournament was changed from pool/bracket to a straight 2 day double elimination
Updated December 14, 1997